Ahmet Muhtar Kızıltan Sanat ve Kültür Merkezi

Basında Biz

Kızıltan bir idealist.. Merkez kesinlikle kâr amaçlı değil. Sergiler mesela, satış amaçlı değil.. Antalyalılar, özellikle çocuklar gelsinler, öğrensinler.. Kente yüzbinlerce gelen yabancı turistler, bu ülke, bu bölge sanatına yönelik bir şeyler görsünler, döndüklerinde anlatsınlar diye, bunca emek, bunca masraf..

Belek'te düzenlenen Turkish Airlines Open Golf Turnuvası'nın açılış töreni için Antalya'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, törenin ardından Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye'nin en büyük hat koleksiyonerlerinden biri olan Mehmet Çebi'nin koleksiyonunda yer alan ve daha önce Bosna, Erbil, Vatikan gibi şehirlerde sergilenen eserler bu kez Antalya'da meraklıları ile buluşacak. Daha önce hiç sergilenmemiş eserlerin de yer aldığı seçki, Hilye-i Şerife başlığı altında toplandı.

zun süredir sanat merkezinin hazırlıklarını tamamlayan Avukat Ahmet Muhtar Kızıltan, Ayasofya'dan sonra Antalya'da Mehmet Çelebi'nin koleksiyonundan oluşan Aşk-ı Nebi San'at Olunca hat sergisinin de yer aldığı merkezi açtı. Ahmet Muhtar Kızıltan Sanat Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve beraberindeki çok sayıda ...

Dünyanın önemli çağdaş hat koleksiyoncularından Mehmet Çebi'nin kuratörlüğünde 61 Hilye-i Şerif'in yer alacağı sergi, 6 Kasım'da kapılarını sanatseverlere açacak. Sanat merkezi ve sergi açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katılacak. Mehmet Çebi'nin 'Aşk-ı Nebi Sanat Olunca' sergisi, kültür merkezinin ilk sergisi olacak...